Întrerup demersul teoretic pentru a mă apleca asupra unui aspect practic.

Suntem la o lună și jumătate după ce PSD a dărâmat un guvern pe care îl votase, din postura de cel mai mare partid din parlament, cu mai puțin de un an în urmă. Guvern apărut în urma efortului de a ține departe de guvernare partidele considerate a fi fost extremiste. După ce făcuse ordine – mai ales în zona finanțelor publice – Bolojan, prim ministru în funcție la ora respectivă și interimar de atunci încoace, nu mai era suficient de bun. Pentru PSD…
„Dați-l la o parte pe Bolojan și puteți să vă păstrați funcțiile” a fost îndemnul PSD-ului către PNL. La momentul moțiunii de cenzură și de atunci încoace.

PNL-ul a refuzat. Primul ministru desemnat, un liberal care a acceptat propunerea PSD și care a fost dezavuat de restul PNL-ului, nu a adunat suficiente voturi. Cu tot sprijinul neprecupețit primit de la PSD…

Ce înțelegem de aici?

AUR, principalul partid extremist, a refuzat să facă jocul PSD. În condițiile PSD.
Ceilalți extremiști au acceptat.
Folosesc termenul, extremisti, pentru că descrie perfect situația. Atât AUR cât și ceilalți din grupurile considerate a fi extremiste s-au poziționat singuri în afara zonei clasice a spectrului politic considerat a fi normal pe malurile Dâmboviței.
Cu alte cuvinte, indiferent dacă AUR a fost o creație a PSD sau nu, AUR este, acum, pe picioarele sale.
Celelalte grupuscule au rămas ‘la remorcă’. La remorca cui? Nici măcar eu nu le știu pe toate!

PNL a făcut ordine în ogradă. Și-a asumat greșelile făcute pe vremea fostelor guvernări și s-a scuturat de o parte dintre cei care nu …’mai făceau parte’. Adică de cei care au ales să se ‘demaște’ singuri.

Nicușor Dan, singurul agent care se bucură de o oarecare libertate în toată tărășenia asta, a făcut ce a putut.
‘Agent’ este orice persoană care are ‘putere de agenție’. Care poate face ceva într-o anumită situație. Vă gândeați la altceva?!?
Nicușor Dan a făcut ce a putut în condițiile date. A jucat cărțile pe care le-a primit așa cum s-a priceput.

Nu știu dacă asta a urmărit, la Nicușor Dan mă refer, dar situația în care suntem acum este mult mai clară decât cea de acum o lună și jumătate. Pentru cine vrea să vadă…

Cum am ajuns aici?
Poveste lungă, voi reveni atunci când mă voi întoarce la teorie.„
Acum mai am de comentat mesajele citite prin presă. Prin presa care se consideră serioasă. ‘Mainstream’!
Aproape toți comentatorii – subliniez, „comentatorii”! – îl consideră vinovat pe Nicușor Dan pentru mare parte din cele întâmplate. Abia după ce îl aruncă pe Dan sub autobuz, unii dintre ei subliniază rolul jucat de PSD în toată tărășenia.

Mai înțelege cineva ceva, în condițiile date?

Acum sunt curios.
Se găsește un grup suficient de mare prin PSD? Suficient de mare, de puternic și, mai ales, de credibil? Încât să fie refăcută o ‘largă coaliție democratică’? Care să reformeze cu adevărat?
Se hotărăsc liberalii să negocieze serios cu AUR? Care par a fi dispuși să pună umărul la reformă… Mai depinde și în ce condiții…
Sau își asumă Grindeanu sarcina de a scoate castanele din foc? De acolo unde le-a aruncat… Împreună cu AUR și cu restul oastei de strânsură!